Рінат Ахметов

Рінат Ахметов

Найбагатша людина України, екс-народний депутат України (2006–2007 рр., 2007–2012 рр.), Член фракції Партії регіонів та її основний спонсор. За інформацією свідків, керував та фінансував проросійських бойовиків на Донбасі.

Президент футбольного клубу «Шахтар». Власник компанії «Систем кепітал менеджмент» (СКМ), Метінвест, ДТЕК  «Укртелеком» та інших. СКМ володіє контрольними пакетами акцій більш ніж 100 підприємств, що працюють у гірничо-металургійній, енергетичній, телекомунікаційній галузях, у банківському, страховому секторах, медіабізнесі, у роздрібній торгівлі, у сфері нерухомості та інших напрямках економічної діяльності.

Також є власником медіа-холдингу «Медіа Група Україна», до якого входять:  канал «Україна», «Футбол 1»/«Футбол 2», канали «Донбас», «34 канал», «Сигма», «Сьогодні Мультимедіа» (газета «Сьогодні») та інші.

 

На виборах у 2004 р. активно підтримував Януковича. Рекордсмен за пропущеними засіданнями парламенту: 529 з 530 сесійних засідань. При цьому, його картка «голосувала» практично за всі запропоновані Партією регіонів законопроекти.

 

У 2014 р. заснував Гуманітарний штаб, що декларував«допомогу жителям Донбасу, постраждалим від воєнних дій». У 2017 р. видачу «ахметівської гуманітарки» заборонили.

 

За інформацією багатьох свідків, Ахметов разом із Єфремовим керували сепаратистами, які захопили ОДА та інші будівлі у Луганську та Донецьку, а також утримували там заручників.

Колишній «міністр оборони ДНР», російський диверсант Ігор Гіркін (Стрєлков) заявляв, що батальйоном «Восток» керує Ахметов. Бойовик Олександр Бородай заявляв, що Ахметов фінансово допомагав «Востоку» Олександра Ходаковського.

Сам Ходаковський повідомляв, що за всіма процесами на окупованій частині Донецької області стоїть ставленик Ахметова – Максим Лещенко, який номінально займав пост керівника адміністрації голови так званої ДНР О. Захарченка.

 

31 січня 2015 р. Генпрокурор Віталій Ярема заявив, що Ахметова як свідка допитали у справі про фінансування тероризму на Донбасі. Невдовзі у ЗМІ з’явилася інформація, що проти  Ахметова відкрито кримінальне провадження за фактом фінансування тероризму і сепаратизму, а на ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» проводились обшуки. За даними розслідування, посадові особи підприємства в кінці 2014 – початку 2015 рр. фінансували тероризм.

 

1 жовтня 2015 р. український військовий журналіст Дмитро Тимчук повідомив, що у вересні Ахметов їздив на територію окуповану «ДНР», де відвідав школу, в якій він учився, і пообіцяв відремонтувати власним коштом один з районів Донецька. Прес-служба Ахметова назвала цю заяву провокацією. 19 листопада 2016 р. Тимчук заявив, що на Донбасі цілі райони залишаються під контролем Ахметова.

 

За інформацією видання INSIDER, в кінці січня 2017 р. в Москві, за ініціативою Медведчука і в присутності куратора ЛНР-ДНР Владислава Суркова, проходила зустріч ключових гравців колишньої влади, на якому чекали і Ахметова. Але він від участі відмовився.

У лютому-березні 2017 р. бойовики активно обстрілювали підприємство Ахметова – Авдіївський коксохімічний завод, намагаючись зупинити виробничі процеси. Під час обстрілів загинуло 12 та поранено 60 працівників підприємства. За словами аналітиків, таким чином Кремль давав певний сигнал Ахметову.

 

У жовтні 2018 р. стало відомо, що «ДТЕК» Ахметова готує позов до Міжнародного арбітражного суду про відновлення права власності на втрачені в анексованому Криму активи і компенсацію збитків.

Новини