Сергій Курченко

Сергій Курченко

«Головний фінансист «сім’ї» Віктора Януковича». Олігарх. Власник групи компаній СЄПЕК (рос. ВЕТЕК). Звинувачується в створенні злочинної організації, легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, ухиленні від сплати податків та вчиненні інших злочинів, зокрема, фінансуванні сепаратизму. Після Революції Гідності переховується в Росії.

У 2009 р. Сергій Курченко створив групу компаній «Газ Україна 2009». До складу групи входить 55 компаній різного роду діяльності. Усі компанії зареєстровані у Харківській області та АР Крим. Основним родом діяльності групи є торгівля нафтопродуктами, реалізація скрапленого газу та державні закупівлі. Група компаній «Газ Україна 2009» монополізувала ринок скрапленого газу в Україні, а також займалася контрабандним ввезенням бензину в Україну. При цьому використовувалися схеми «обірваного транзиту» та «фіктивного експорту».

 

У 2013 р. прес-служба «Газ Україна 2009» розповсюдила інформацію, що Курченко вирішив істотно змінити структуру бізнесу і перейти на новий етап розвитку. Створено нову групу компаній СЄПЕК (Східно-Європейська паливно-енергетична компанія;  ВЕТЭК, Восточно-Европейская топливно-энергетическая компания). До складу нової групи, окрім інших, входять дві основні компанії — ТОВ «ВЄТЕК» (до компанії входив ПАТ «Одеський нафтопереробний завод») та ТОВ «ВЄТЕК.».

 

21 червня 2013 р. оголошено, що група компаній «ВЄТЕК» Сергія Курченка придбала 98% акцій одного з найбільших медіа-холдингів України — UMH group в Бориса Ложкіна. До складу медіа-холдингу входять журнали «Кореспондент», «Forbes Україна», газети «Комсомольская правда в Украине» та «Аргументы и факты — Украина». У серпні 2015 р. компанія Forbes Media заявила, що UMH Group більше не має права використовувати бренд Forbes, а також контент цього видання через те, що американський уряд вніс Курченка до переліку осіб, проти яких застосовуються санкції.

 

Одразу ж після втечі Януковича з країни, з офісу компаній ВЄТЕК у Києві протягом двох днів вивозили і знищували всі документи. Але активісти все одно знайшли рештки та деякі неушкоджені документи, що вказують на корупцію та інші злочини. Журналісти стверджували, що згідно відновленої документації за 2013 р., десятки офшорних компаній з Кіпру, Багамських островів, Панами, Гонконгу, Белізу проганяли мільярди гривень з корпорації Курченка. Більшість цих компаній мали банківські рахунки у латвійському ABLV Bank і декларували майже нульовий рівень прибутку при товарообігу в мільярди гривень.

 

5 березня 2014 р. Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про блокування коштів найближчого оточення Януковича, зокрема і Сергія Курченка. Про блокування активів повідомила також Канада.

14 квітня 2014 р. співробітники слідчого управління фінрозслідувань Міндоходів розкрили низку тіньових схем і наклали арешт на майно і кошти, пов’язані з Курченком, загальним обсягом близько 1 млрд. гривень.

На початку вересня 2014 р. Міністерство внутрішніх справ Австрії за підозрою у відмиванні коштів (на підставі рішення Ради ЄС про санкції проти клану Януковича) заморозило активи компанії LPG Trading GmbH, яка займалася торгівлею скрапленим газом. Компанія належить Сергієві Курченку та Олексієві Азарову (сину Миколи Азарова).

 

На початку жовтня 2014 р. СБУ і ГПУ повідомили, що згідно з матеріалами низки кримінальних справ, Сергій Курченко створив та безпосередньо здійснював керівництво злочинною організацією, діяльність якої завдала збитків державі у нафтогазовій та банківський сферах на загальну суму близько 5 млрд гривень. У справі допитано близько 550 осіб, проведено понад 100 обшуків, накладено арешт на особисті рахунки, рухоме та нерухоме майно на загальну суму понад 1,2 млрд грн.

 

У березні 2018 р. Печерський районний суд Києва задовольнив клопотання ГПУ та дозволив розпочати спеціальне досудове рослідування щодо Сергія Курченка. Його підозрюють у заволодінні коштами ПАТ НАК «Нафтогаз України» в сумі 449 млн. 963 тис. 820 грн. Крім того, використовуючи підроблені документи, Курченко привласнив кошти НАК «Нафтогаз України» в сумі 5 млрд. 100 млн. 36 тис. 180 гривень.

За схемами Курченка також привласнено 787 млн  396 тис. 148,99 гривень, наданих Національним банком України у вигляді стабілізаційного кредиту ПАТ «Реал банк».

Також відомо про присвоєння коштів ПАТ«Реал Банк» на загальну суму 4 млрд 707 млн 267 тис. 476,52 гривень під час видачі кредитів підконтрольним Курченку С.В. фіктивним підприємствам.

Ще 865 млн 879 тис. 925,97 гривень та  1 млрд 436 млн 723 тис. 153 гривень привласнено з рахунків «Брокбізнесбанку» під час операцій із кредитуванням. Із рахунків ПАТ АБ «Укргазбанк» під час операцій із цінними паперами між банком та Державною іпотечною установою привласнено 502 млн 311 тис. 170, 64 гривень. Йдеться також про заволодіння грошовими коштами ПАТ «Аграрний фонд» на суму 2 млрд 69 млн 194 тис. гривень.

 

Екс-власник футбольного клубу «Металіст» (Харків). У жовтні 2017 р. клуб повернули у власність держави. За інформацією екс-голови Харківської ОДА Ігора Райніна, Курченко використав ФК «Металіст» для фінансування сепаратизму.

 

У жовтні 2018 р. у Швейцарії заарештували 2 млн. доларів Сергія Курченка. Кошти заарештовані в рамках досудового розслідування корупції керівництва «Брокбізнесбанку».

 

Після проведення псевдовиборів на непідконтрольних Україні територіях Донбасу восени 2018 р., реальні важелі управління економікою остаточно перейшли в руки структури «Внешторгсервис», яку пов’язують із Курченком.

Новини